Staż w firmie „Cyclad”: stresujące doświadczenie czy świetne wyzwanie?

Przeprowadziliśmy wywiad z Adrianną Gębala, studentką na wydziale Biznesu Międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym, która odbyła 4 miesięczny staż w firmie „Cyclad”, w biurze w Katowicach.

Cyclad: Dlaczego wybrałaś firmę „Cyclad” jako miejsce swojego stażu?

AG: Studiuję Biznes Międzynarodowy i moim priorytetem było odbycie stażu w międzynarodowej firmie. A „Cyclad” to właśnie międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ITC, zajmująca się outsourcingiem rozwiązań HR i usług informatycznych. Firma dostarcza swoje usługi przez siedzibę główną oraz regionalne biura we Francji, Maroko, Filipinach oraz w Polsce. Właśnie dlatego zdecydowałam się aplikować na program stażowy w „Cyclad”.

Cyclad: Co należało do Twoich obowiązków podczas stażu?

AG: Mój staż opierał się na pracy w Sourcing Team’ie, który był skupiony na przeprowadzaniu różnych projektów rekrutacyjnych w działach IT/ITC dla klientów na polski oraz zagraniczny rynek. Jeśli już rozmawiamy o moich obowiązkach to pragnę wspomnieć, że były one związane z różnymi etapami procesu rekrutacyjnego. Po pierwsze, miałam wyszukiwać kandydatów w firmowej bazie danych, którzy byliby odpowiedni na konkretne stanowisko pracy. W tym celu korzystałam również z innych dostępnych źródeł takich jak internetowe serwisy networkingowe. Po drugie, byłam zaangażowana w przeprowadzaniu selekcji CV po to, aby skupić się na kandydatach którzy zapraszani byli na dalsze etapy rekrutacji. Po trzecie, miałam kontaktować się telefonicznie oraz drogą mailową z kandydatami w celu zaoferowania im poszczególnej pracy i w przypadku zainteresowania z ich strony przeprowadzić telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną. Co więcej, byłam odpowiedzialna za weryfikację umiejętności posługiwania się językiem angielskim podczas tych rozmów. Głównym celem było sprawdzenie czy dany kandydat posiada wystarczające zdolności językowe potrzebne do wykonywania konkretnej pracy. Polegało to na zadawaniu pytań i późniejszej ocenie umiejętności takiej osoby. Dodatkowo, moim zadaniem było przygotowanie opisów ofert pracy, które zawierały także tłumaczenia polsko – angielskie oraz angielsko – polskie. Byłam odpowiedzialna także za promowanie tych ofert na różnych portalach oferujących pracę. Ponadto byłam zaangażowana w bieżące sprawy administracyjne takie jak : przygotowanie prezentacji w programie Power Point oraz pozyskiwanie informacji na temat organizacji targów pracy. Poprawiłam swoje umiejętności techniczne w zakresie Microsoft Office oraz umiejętności w posługiwaniu się bazą danych firmy.

Cyclad: Oh! Wydaje się, że to naprawdę dużo nowych umiejętności.

AG: Tak. Biorąc pod uwagę wszystkie obowiązki wykonywane przeze mnie mogę powiedzieć, że w ciągu mojego stażu mogłam rozwinąć umiejętności związane z poszukiwaniem kandydatów na różne stanowiska pracy oraz ulepszyłam zdolności analityczne poprzez prowadzenie telefonicznych rozmów kwalifikacyjnych. Poprawiłam również moje zdolności komunikacyjne oraz umiejętność prowadzenia biznesowych rozmów telefonicznych. Miałam okazję pracować zarówno indywidualnie oraz w zespole, co miało duże znaczenie, ponieważ mogłam sprawdzić siebie w obu rolach.

Cyclad: Brzmi świetnie! A co z umiejętnościami miękkimi?

AG: W Cyclad panuje bardzo pozytywna atmosfera pracy. Kiedy miałam jakieś pytania każdy był chętny do pomocy. Firma Cyclad posiada również program rozrywkowy dla pracowników, zajęcia jogi w czasie pracy, szkolenia dotyczące firmy, a także te techniczne oraz interpersonalne pozwalające zrozumieć jak przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne oraz jak rozmawiać z kandydatami. Dzięki szkoleniom polepszyłam moje zdolności personalne oraz komunikacyjne dające możliwość pracy w międzynarodowym i multikulturowym środowisku.

Cyclad: Jak możesz podsumować Twój staż?

AG: Podsumowując, staż w Cyclad korzystnie wpłynął na mój rozwój osobisty. Miałam szansę poznać w praktyce kulturę pracy w międzynarodowym środowisku. Co więcej, mogłam rozwinąć moje zdolności językowe używając języka angielskiego prawie codziennie. Oprócz tego ulepszyłam umiejętności techniczne i personalne. Poznałam lepiej swoje mocne strony, a także powiększyłam swoją bazę kontaktów biznesowych. Ogólnie rzecz ujmując, dzięki stażowi mogłam lepiej zrozumieć specyfikę działań HR.

Cyclad: Czy polecasz nasz program stażowy?

AG: Tak, w mojej opinii doświadczenie oraz wiedza zdobyta w firmie Cyclad będzie bardzo użyteczna w przyszłej pracy. Cyclad to idealne miejsce na zdobycie pierwszych doświadczeń dla tych którzy chcą pracować w międzynarodowej firmie.

Cyclad: Dziękujemy za rekomendacje. Życzymy Ci wszystkiego dobrego na dalszej drodze zawodowej.