Bitwa o talenty

O „bitwie o talenty” w branży IT rozmawiamy z Dominiką Biesok, HR Business Partner w Cyclad International.

Cyclad: Co sprawiło, że zaczęłaś zajmować się HRem?

DB: Swoją przygodę z Human Relations rozpoczęłam 10 lat temu. Już podczas studiów na Filologii Romańskiej jako Background Screening Analyst na rynek frankofoński, następnie jako Rekruter na rynek polski i francuski. Od zawsze interesowały mnie kwestie związane z psychologią biznesu oraz relacje międzyludzkie, dlatego postanowiłam rozwijać się w tym kierunku. Obecnie jako HR Business Partner w Cyclad International jestem odpowiedzialna za rozwijanie strategii HR w wewnętrznych strukturach Cyclad na całym świecie.

Cyclad: Jak określiłabyś miejsce działów HR we współczesnych firmach?

DB: Rola działu HR w organizacji, od kilku lat ulega transformacji. Szczególnie w branży IT zmiany następują bardzo szybko. Mamy tu do czynienia z rynkiem pracownika, który determinuje strategie działania HR. Nowe pokolenie, wchodzące na rynek pracy – Millenialsi – ma zupełnie inne wymagania i ambicje niż wcześniejsze pokolenie Y. Przed działami HR, które chcą pozyskać najlepszych pracowników, stoi dzisiaj bardzo ambitne zadanie.

Cyclad: Jakie wymagania stawiają Millenialsi?

DB: Jest wiele równic dotyczących zmian w postrzeganiu miejsca pracy przez Millenialsów w porównaniu ze wcześniejszymi pokoleniami. Jak pokazują badania, znaczna część Millenialsów oczekuje elastycznych godzin pracy, tak by mogli łączyć życie zawodowe z prywatnym. Prawie wszyscy bardzo dbają o zachowanie balansu pomiędzy pracą i karierą, ponad wynagrodzenie cenią odpowiednią atmosferę w pracy, partnerskie relacje z pracodawcą i możliwości rozwoju kariery. Oczekują, że pracodawca będzie wspierał ich rozwój. Branża IT/ICT, w której działa Cyclad, jest przyzwyczajona do tego, że trzeba podążać za nowymi trendami i wspierać nowe technologie, bo inaczej wypadnie się z rynku. Tak samo jest w przypadku pracowników, jeśli nie będziemy atrakcyjnym pracodawcą stracimy możliwość zaproszenia do naszego zespołu najlepszych ludzi z rynku.

Cyclad: Jakie więc jest rozwiązanie?

DB: Pozycja Cyclad jest bardzo ciekawa. Oprócz wewnętrznych pracowników, ponad 250 osób pracuje dla naszych Klientów z całego świata, jako Konsultanci, na zasadzie outsourcingu kompetencyjnego. Większość naszych Klientów to wielkie korporacje, które mają rozbudowane działy HR. Członkowie wewnętrznego zespołu Cyclad mają więc doskonałą wiedzę jak wygląda atmosfera i warunki pracy w większości największych firm IT. To daje pole do porównań, a moim zadaniem jest to, by w tych porównaniach Cyclad wypadał równie dobrze co wielcy gracze na rynku. Strategia HR w Cyclad opiera się o założenia Talent Acquisition – inwestujemy w relacje, rozwój i dobrą atmosferę.

Cyclad: Co to właściwie znaczy Talent Acquisition?

Talent Acquisition to wielkie wyzwanie, przed którym stoi dział HR. Można powiedzieć, że jest to szereg działań, pewnego rodzaju kombinacja różnych elementów systemu HR, których celem jest pozyskanie, wyselekcjonowanie i zatrzymanie najlepszych, najcenniejszych pracowników w firmie. To taka „bitwa o talenty”  W branży IT pozyskanie odpowiedniego pracownika trwa czasami nawet kilka miesięcy, kolejne miesiące zajmuje szkolenie, po tym czasie strata pracownika byłaby dotkliwa dla firmy. Strategia HR oparta na Talent Acquisition daje nam bezpieczeństwo. „Bitwa o talenty” dotyczy również naszych Konsultantów. Konsultanci mimo, że pracują na wyłączność naszych konkretnych Klientów, pozostają naszymi pracownikami, więc dbamy o to by dobrze czuli się w swoim miejscu pracy. Dobieramy Konsultantów tak, by były to osoby, które nie tylko posiadają odpowiednie kompetencje ale również by pasowali do kultury organizacyjnej naszych Klientów. Nawet najlepszy specjalista niekoniecznie sprawdzi się i będzie miał dobre rezultaty w firmie, której nie czuje się częścią. Już na etapie rekrutacji zwracamy uwagę na kompetencje miękkie kandydata i przekazujemy podstawowe informacje o kulturze organizacyjnej u danego Klienta.

Cyclad: Czy to oznacza, że wspieracie swoich Klientów w zarządzaniu talentami?

DB: Już podczas procesu rekrutacyjnego staramy się wybrać i zaproponować Klientowi kandydata który oprócz tego, że jest bardzo dobrym specjalistą, pasuje również do kultury organizacyjnej firmy. Nieocenioną rolą odgrywają tutaj nasi Rekruterzy, którzy budując partnerskie relacje z kandydatem nie tylko oceniają jego kompetencje, ale również doradzają, rozmawiają o oczekiwaniach i towarzyszą w czasie całego procesu rekrutacji. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Konsultantami również po zakończeniu procesu rekrutacji. Koordynator dedykowany Klientowi jest do dyspozycji zarówno Klienta jak i Konsultanta, by na bieżąco, z obu stron, monitorować i wspierać kwestie związane z rozwojem, efektywnością i zaangażowaniem naszych ludzi. Można powiedzieć, że jesteśmy dla naszych Konsultantów kimś w rodzaju agenta. W razie potrzeby wkraczamy „do akacji” by zarówno Klient i Konsultant czuli satysfakcję ze współpracy.

Oczywiście, oficjalne spotkania to nie wszystko, mamy też czas na luz po pracy, kiedy organizujemy wspólne imprezy czy nieformalne wyjścia. To również jest element naszej strategii HR. Jak widać, uczestniczymy w procesie zarządzania talentami od pozyskania i polecenia najlepszych kandydatów, poprzez dbanie o ich rozwój i zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Cyclad: Jak Twoim zdaniem będzie w przyszłości wyglądało zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach?

DB: Działy HR muszą być dynamiczne i przygotowanie na ciągłe zmiany, ponieważ proces Zarządzana Talentami będzie ewoluował. To co najważniejsze: aby utrzymać najlepszych członków zespołu i budować ich zaangażowanie, firmy, będą musiały dostosować styl i organizację pracy do oczekiwań pracowników. Elastyczny czas pracy, realny wpływ na tworzone projekty, dobra atmosfera to elementy, o których nie można zapominać. Rozmawialiśmy wcześniej o Millenialsach, to co jest ważne, to odpowiedni rozwój leaderów, którzy będą potrafili dostosować swój styl zarządzania do oczekiwań pokolenia Millenialsów. Zmiany będą zachodzić również w samej formie procesu rekrutacyjnego. W związku z rozwojem nowych technologii nie jest już zaskoczeniem wirtualna rozmowa rekrutacyjna czy metody rekrutacji oparte o rywalizację. Wyzwań jest wiele, jednak energia dobrze dobranych zespołów ma tak ogromny potencjał, że warto podjąć walkę o talenty.